В ЕМБЛЕМАТА НА БЪЛГАРСКАТА СВОБОДА КОПРИВЩИЦА Хиляди честваха националния празник

  • 0
  • 76 преглеждания

На историческия площад „20 Април“ с възрожденския марш „Тих бял Дунав“ влязоха музикантите от духовия оркестър на СУ „Любен Каравелов“, под диригентството на Валентин Петков, следвани от почетните роти на регионални клубове от страната към Национално дружество „Традиция“. Командвани от Донко Мрънков те бяха придружавани от знаменосец с реплика на руското знаме, носено в Руско-турската освободителна война 1877 - 1878 г.

Първата рота бойци бе с униформи на воини от руската армия, а втората, предимно жени и деца – в народни носии. На историческия площад гордо се развяха множество трибагреници. Прозвучаха стихове, посветени на великата дата, в изпълнение на Марияна Цолова. Последва рапорт на командира на дружината Донко Мрънков. Със заемане „За почест“ бе посрещнат заместник-кметът на Община Копривщица инж. Тони Малинов, който се поклони пред руското знаме, поздрави патриотите и направи преглед на почетните роти.

В приветствието си инж. Тони Малинов отбеляза, че преди 141 години се признава правото на свободата на един малък, но корав народ. Трети март е празник на една историческа победа, изстрадана, чакана столетия. Историческо слово за 3 март изнесе Мария Караниколова – служител в Дирекция на музеите. Поднесени бяха венци и цветя на Мавзолея на Априлци от името на Община Копривщица, Общински съвет, Дирекция на музеите, Народно читалище „Хаджи Ненчо Д. Палавеев“, Регионален клуб „Традиция“ – Копривщица. Изпълнени с неподправена искреност и сърдечност бяха изпълненията на стихове да Освобождението от възпитаниците на ДГ „Евлампия Векилова“.

Възпроизведени бяха епизоди от посрещането на руските войски в Копривщица, по сценарии на музейните специалисти Кунка Неделева и Светлана Мухова. В празничната програма взе участие женската певческа група „Копришки бисери“, с ръководител Иванка Личева. Зареждащи с родолюбие бяха изпълненията на духовия оркестър към СУ „Любен Каравелов“. Заобиколени от хилядната публика, музикантите бяха възнаградени с аплодисменти и възгласи „Браво“. Празникът продължи с народно веселие. Четирикатно дълго хоро се изви на историческия площад, а на много места се вееха български знамена.

В МИРКОВО И БУНОВО  Салюти за героите на България
Prev Post В МИРКОВО И БУНОВО Салюти за героите на България
В ОБЩИНА ЧЕЛОПЕЧ   Тържествена заря-проверка за Деня на Свободата
Next Post В ОБЩИНА ЧЕЛОПЕЧ Тържествена заря-проверка за Деня на Свободата
Related Posts

Leave a Comment: