С шествие от центъра на Златица към паметника на освободителите на пл. “Пещерата”, водено от духовия оркестър “Марчинг бенд”, девойки с национални знамена и музикалния педагог Тодор Цачев, на 2 януари бе отбелязана 140-годишнината от освобождението на града от османско робство. Честването бе организирано от ръководството на общината и работещите в читалище “Христо Смирненски”, а ученици от СУ “Св. Паисий Хилендарски”, под ръководството на учителката Диляна Дилова със стихове и възпоменателни слова изразиха преклонението на присъстващите на тържеството пред смелите бойци, донесли на народа ни свободата. На почетна стража с опълченски униформи и оръжия от времето на Руско-турската война на паметника застанаха членовете на клуб “Традиция” в града Милко Костадинов и инж. Стефан Попов.
Вече 140 години златичани живеят свободни и с гордост се определят като наследници на народ с многовековна история, каза в приветственото си слово кметът на общината инж. Магдалена Иванова. Като честити празника на съгражданите си тя подчерта, че няма да бъде забравен заветът на предците. И днес техните наследници продължават да тачат подвига на героите, защото освобождението ни е велик исторически акт. В резултат на победите на руските войни и българските опълченци страната ни отново се появява на картата на Европа и света. В боевете дават живота си солдат Никифор, генерал Каталей и хиляди герои, за да я има и днес България, подчерта г-жа Иванова.
С падане на колене присъстващите на поклонението пред паметника, издигнат на мястото, където преди 140 години са били посрещнати освободителите, изразиха почитта си към техния героизъм и бойни дела. На мемориала бяха поднесени венци и цветя от Община Златица и признателните жители на града. Членовете на клуб “Традиция” дадоха залп с пушките си като боен салют в знак на преклонение пред героите.
Тържественото честване на 140-годишнината от освобождението продължи с поклонение на паметника на солдат Никифор в с. Църквище. Представителна група на Община Златица и жители на селото удостоиха с почитта си първия загинал при заемане на селото руски войн, поразен от турски куршум на 27 ноември 1877 г. За първото преодоляване на Балкана през зимата по време на Руско-турската освободителна война говори Тотка Стойкова от Кметство Църквище. Кметът на общината инж. Магдалена Иванова поднесе цветя на мемориалния знак на героя. Инж. Стефан Попов и Милко Костадинов и тук дадоха залп със своите оръжия, а с падане на колене присъстващите на паметното честване изразиха синовната си признателност към руските богатири, дали живота си за свободата на братския български народ.