В ГРАДА НА ПЪРВАТА ПУШКА Турнир по борба „Георги Райков“

• 0
  • 100 преглеждания

От няколко години турнирът по борба за кадети, носещ името на олимпийския шампион Георги Райков, е в спортния календар на Българската федерация по борба. Община Копривщица е организатор на спортното събитие, което се проведе на 8 септември в двора на старото възрожденско училище „Св. Св. Кирил и Методий“. Надпреварата е за състезатели в класическия стил.

Девет отбора от страната взеха участие в турнира: от София – ЦСКА и „Левски“, Самоков, Михайловград, Пловдив, Стара Загора, Монтана, Етрополе, Златица. Сред гостите бяха заслужилите треньори Филип Кривиралчев и Бобе Доросиев, Георги Мърков - олимпийски шампион, Павел Павлов  -олимпийски медалист, Емил Манолов – заслужил треньор и медалистите от европейски и световни състезания Петър и Стоян Балови, Любомир Цеков, Димитър Божериков, Илия Василев, съпругата и дъщерите на Георги Райков – Красимира, Петя и Ива. А съдии на турнира бяха Стоян Лазаров, Иван Костадинов и Димчо Димчев, Петър Дойнов,  Иван Ставрев, Тодор Тодоров и  Михаил Ангелов.

Кадетите и техните треньори бяха приветствани с „Добре дошли!“ от председателя на ОбС – Копривщица Рашко Христов, който пожела успех на всички в предстоящите преборвания. Заслужилият треньор Бобе Доросиев, който заедно със Стойчо Панчев бяха и координатори на спортното събитие, се обърна към младите спортисти с думите: „На добър час! Ще има победители и победени! Това е борбата!“. Тодор Тодоров от Българската федерация по борба (БФБ) припомни спортните постижения на патрона на турнира. С едноминутно мълчание и ставане на крака бе почетена паметта на олимпийския шампион.

След изиграване на срещите в отделните категории, шампион на турнира при 42-килограмовите състезатели стана Христо Тошев от Пловдив, сребърен медал спечели Сашко Иванов – Монтана, а бронзов - Кристиян Миленков от „Левски“. Наградите връчи голямата дъщеря на Георги Райков – Петя. Евгени Петров спечели златото, а  среброто отиде при Християн Петков, и двамата от отбора на Златица в категория до 46 кг. Те бяха наградени от треньора си Иван Нешков. На победителя Йордан Меджак – „Левски“, в категория 50 кг., Димитър Свизов – Стара Загора и Стефан Ралчев от Златица медалите връчи Светльо Мезенков. Шампион и златен медал в категория 54 кг. стана Илия Мустаков – Пловдив, сребърен медал заслужи Алекси Зашев от Златица, а бронзов – Данаил Пенков – Етрополе. Заслужилият треньор Михаил Ангелов връчи отличията в тази категория.

Състезателите от 58 кг. най-добър бе Рабет Рашид от Пловдив. З.м.с. и вицеолимпийският шампион Стоян Балов награди класиралите се на първите три места в категория 63 кг. Победители бяха излъчени и в категориите 69 кг., 76 кг., и 85 кг. , а медалите на призьорите връчи Ива Райкова – дъщеря на патрона на турнира. В категория до 100 кг. най-добрите кадети бяха наградени от  Бобе Доросиев. За най-техничен състезател бе отличен Марио Алексиев – „Левски“, в категория до 76 кг., а купата му връчи съпругата на Георги Райков – Красимира Райкова. Заслужилият треньор по борба Бобе Доросиев удостои със същата награда най-резултатния състезател в категория до 69 кг. – Петър Горняшки от Самоков.