Традиционният кукерски празник се състоя и в село Мирково. Той се осъществи с подкрепата на общината, а специална комисия от служители на общинска администрация оцени участниците. Жителите на селото бяха поздравени от кмета Цветанка Йотина. Тя пожела леки пости, даде прошка и поиска прошка от хората. След което започна и дефилирането на участниците в карнавала с водеща Пепа Узунова, директор на детскат аградина.
Мирковчани се състезаваха в две категории – за кукерска маска и за карнавален костюм за деца и за възрастни. Пред журито минаха най-вече деца, преобразени като кукери, които със звъна на чановете и хлопките гонят лошите сили. Сред карнавалните костюми можеха да се видят котка и мишка, българи от старо време, жълтоклюно пате, Баба Марта, синя фея, принцеса, калинка, различни животни. Поредната изненада на клуб „Мирковско хоро” беше интересен танц с костюми на мартеници. Журито си даде малко време, докато разпредели наградите на участниците, а през това време мирковчани можеха да изиграят хоро.
Членовете на Кукерски клуб „Мирково” мина няколко пъти пред публиката и журито под ритъма на два тъпана. Всяка година се представят различни постановки. Тази година акцентът падна върху борбата между доброто и злото. Пред публиката се появиха самодиви в бели премени, имаше промени и при традиционните персонажи на мечката и мечкаря, по-различна беше и традиционната камила. За пръв път пред публика се появи и най-малкият кукер – Ники Бургазлиев, който е на четири години и половина и за него излизането беше съпроводено с голямо вълнение.
В клуба активно участие вземат и доста други деца. От г-жа Йотина беше оповестен благодарствен адрес от Община Приморско, град Китен и град Царево, където се е провел международен фолклорен фестивал. На него клубът и ръководителят му Илийчо Лалчев са отличени с грамота. От международния шампионат по фолклор също е пристигнало писмо и грамота за състава.
В раздела за груповите награди първо място беше дадено на Танцов клуб „Мирковско хоро”. На второто журито класира земеделеца от Еврозоната, а на трето – Баба Марта и тигърчето. От груповите награди за деца първо място бе присъдено на Гергана и Никола като българи от старо време. Бяха раздадени награди за кукери и за карнавални маски, както и много поощрителни награди. След определянето на най-добрите маски и кукери на на площада се извиха народни хорá, а вечерта бяха запалени огньовете, които се обикалят от мирковчани, прескачат се за здраве и берекет и се въртят оратниците. У дома младите искат прошка от по-възрастните, ламкат се с бяла халва и от този ден започват дългите великденски пости.