На 21 септември, ден преди Деня на Независимостта, в читалище „Христо Смирненски” – Златица, съвместно с Регионален комитет „Васил Левски”, се проведе разговор, посветен на Апостола на свободата и 109 години от обявяването на скъсването на васалитета на България към Турция, под наслов „Три поколения говорят за Левски”. В кръглата маса взеха участие деветокласниците от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ Цвятко Цвятков и Георги Герджиков, Нона Маринова и Койка Алексиева, познати на мнозина като активни общественици и членове на Регионален комитет „Васил Левски, както и преподавателката по история Мария Нейкова. В дискусията се включи и д-р по история Иван Иванов.
На събитието присъстваха общественици и граждани, чието родолюбие е доказано през годините. Водеща на кръглата маса беше секретарят на читалището Дочка Белишка. Тя подчерта, че 2017 г. е знаменателна в най-новата българска история, защото отбелязваме два юбилея – 140 години от Освобождението и 180 години от рождението на Апостола Васил Левски. Един от участниците – Цвятко Цвятков, отбеляза, че на същия ден – 21 септември, преди 174 години, е роден и Георги Бенковски – водачът на Априлската епопея.
Дискусията започна със стихове на поетите Орлин Орлинов и Петя Йорданова, които протече Койка Алексиева и премина вълнуващо и в приповдигнат тон и атмосфера. Участниците в нея споделиха своите мисли по темите „Самоук революционер ли е идеологът и двигателят на Вътрешната революционна организация Васил Левски, Присъстващите останаха удовлетворени от срещата разговор и си обещаха да присъстват и други подобни събития. Коментирани бяха редовете от документалното наследство на Апостола в писмото му до богат българин – “Г-не днешният век е век на свободата и равноправието на всички народности… Всеки иска да живее свободно и да се наслаждава на божията природа, всеки иска да бъде човек”, както и думите му, които всеки българин знае и помни „Ако спечеля, печеля за цял народ, ако изгубя – губя само мене си!“. Стана въпрос и за величието на Апостола като теоретик и революционер от европейска мащаб, наравно с титаните на мисълта и делото като Джузепе Гарибалди, Джузепе Мацини, Шандор Петьофи, Лайош Кошут и др.
Разговорите на кръглата маса продължиха повече от час, а всеобщо бе мнението, че трябва да има повече такива прояви, на които да присъстват и ученици, за да останат в съзнанието им посланията, които отправят със заветите си към съвременните поколения личности от миналото ни като Васил Левски. Директорът на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ Нели Стефанова гарантира, че учащите знаят и могат да станат инициатори и участници в такива срещи и разговори по други теми от българската история. Председателят на читалищното настоятелство Нели Михайлова връчи награди – книги и други материали, на участниците в дискусията.