„ДЪНДИ ПРЕШЪС МЕТАЛС ЧЕЛОПЕЧ“

  • 0
  • 139 преглеждания

През 2017 година става рудник без хартия

По покана на изпълнителния директор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ д-р инж. Илия Гърков, на 22 ноември в компанията се проведе традиционната среща на ръководството на рудодобивното и преработвателно дружество с представители на местните печатни и електронни медии. В деловия и ползотворен разговор, по време на който бяха дадени отговори на предварително отправени от журналистите въпроси, взеха участие оперативният директор на „Дънди Прешъс Металс Крумовград“ инж. Ирена Цакова, както и Гергана Тодорова и Радина Копринкова от отдел „Връзки с обществеността“.

Д-р инж. Илия Гърков най-напред с помощта на мултимедийна презентация представи дейността на двете  компании през последните месеци. Той подчерта, че предизвикателствата пред тях са немалко и са свързани главно с продължаващия спад на цените на металите на световните борси, резултат от глобални политически събития като референдума във Великобритания и изборите за президент в САЩ. За кратко, каза д-р инж. Гърков, цените имаха повишение, но сега отново са тръгнали надолу. Световната икономика върви с много бавни темпове на развитие, което влияе на търсенето на металите и на други важни продукти, като петрол и газ.

Направен е анализ на минната индустрия у нас и вече е оценено, че добивната има много голям потенциал и в момента е един от основните икономически фактори за страната, като осигурява около 5 % от Брутния вътрешен продукт, а за региона неговият дял е и по-голям. В плановете за развитие на предприятието през 2017 г. д-р инж. Илия Гърков каза, че се работи предприятието в Челопеч да стане „Рудник без хартия“. Т. е. всички основни административни дейности да се извършват по електронен начин и човешкият потенциал да се насочи към новите технологии, иновативно мислене и поведение. Предварителните оценки показват, че трудът на около 50 човека от ДПМЧ ще бъде освободен за творчество в тези области, тъй като няма да се занимават с попълване и изпращане на справки и отчети. Отчита се, подчерта изпълнителният директор на компанията, че това е амбициозна цел, но като реален резултат предприятието в Челопеч ще бъде първият рудник в света, в производствената дейност на който не се употребява хартия. Това ще позволи с оптимизацията на работата да се откриват и прилагат нови неща и да се изгради необходимото ново знание и умения в тях.

В дългосрочен план компанията остава фокусирана върху запазване на финансовата стабилност, оптимизиране на разходите и изпълнение на оперативните планове. Ако не се прави нищо по по-различен начин, приходите на компанията ще намаляват, а разходите ще се увеличават, обясни д-р инж. Илия Гърков. Програмата за оптимизиране на разходите е в ход от 2015 г. и в предприятието са спокойни за бъдещето, защото резултатите от прилагането й са добри, подчерта той. Като добави, че оптимизирането на разходите не означава да се намалява личният състав или заплатите, а да се случват нещата по „по-умен начин и с едно и също нещо да се постига повече“.

През месец декември се очаква да бъде утвърден разработеният от предприятието план за следващата година, който е в обем на добив и преработка на 2 200 000 т. минна маса и реализиране на заложените обеми за продажба. В „Дънди Прешъс Металс Цумеб“ ще бъде спряно съоръжението за преработка на арсен. А проектите за развитие на предприятието в Челопеч се изпълняват, като някои вече са реализирани. В подкрепа на думите му, инж. Ирена Цакова добави, че посетители на компанията остават изненадани от зеленината и красотата на подредения двор на „Дънди Прешъс Металс Челопеч“, защото са очаквали тук да видят грамади от скални отпадъци и прах. Успехът се гради в това, да бъдеш иновативен и по-различен, обясни казаното изпълнителният директор.

През настоящата година в компанията са работили 41 ученици и студенти като стажанти, а в Крумовград – 6 студенти, заяви той. По изпълнението на проектите към момента, пречиствателната станция за отпадни води е в процес на получаване на разрешителни, а строителството ще стартира през първото тримесечие на 2017 г. и до няколко месеца ще бъде завършена. Административни пречки са причината за забавянето на изграждането й. Работи се и по надграждане на хвостохранилището, което ще бъде осъществено през 2018 г., а на този етап се провеждат необходимите  задължителни процедури за изпълнение на проекта. Продължават и проучвателните дейности, като това, което е иззето през настоящата година, е добавено с установени нови запаси от руда, което гарантира работа на рудника за още десет години. Този процес ще продължава и занапред и д-р инж. Илия Гърков бе уверен, че и занапред ще има такива измерения. Затова хората, работещи в предприятието са спокойни за своето бъдеще.

Проекти за оптимизиране на производството се изпълняват и в обогатителната фабрика. В процес на реализация е последният етап от въвеждането на т. нар. „златни правила“ за безопасност при работа. Въвежда се последното, след което ще се премине към анализ на постигнатото, за да се види какво още може да се добави или развие.

На един от предварително поставените въпроси – за партньорството с Института по почвознание „Никола Пушкаров“ - София, инж. Ирена Цакова поясни, че предприятието и почвоведите работят заедно отдавна. На територията на предприятието е направено обстойно изследване на земите в двете общини – Чавдар и  Челопеч, като е анализирано състоянието на почвите в района, какви тежки метали се съдържат в горния почвен слой и как да се неутрализират. Същото се прави и на територията на концесията в Крумовград. Там в мониторинга са включени и растения, защото регионът е земеделски.

На друго от питанията на журналистите – за МБАЛ – Пирдоп, д-р инж. Илия Гърков сподели, че анализът на работата там показва, че нещата с болницата трябва да се правят по по-различен начин. В рамките на социалната програма на компанията, чрез общините ще продължи подкрепата на болницата, но са необходими промени на подхода и предприеманите стъпки за нейното оцеляване и излизане от кризата.

По време на разговорите стана дума и за ангажиментите на държавата и законодателя за финансовата подкрепа на местната власт, особено в райони с развита тежка индустрия. Не е задача на бизнеса, обаче, да поема инициатива в такава насока, заяви д-р инж. Илия Гърков. Той разказа и за обучението си през миналия месец в „Лондон бизнес скуул“ и за все по-налагащите се тенденции за дигитализация на много дейности и процеси, които ще се случат в близките 10 – 15 години в световен мащаб.    

          

В ПИРДОП  Деца изпълниха църквата за „Въведение Богородично“
Prev Post В ПИРДОП Деца изпълниха църквата за „Въведение Богородично“
ОБЩИНА ПИРДОП   СТАРТИРА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТ ЗА ТРАНСГРАНИЧНО СЪТРУДНИЧЕСТНО
Next Post ОБЩИНА ПИРДОП СТАРТИРА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТ ЗА ТРАНСГРАНИЧНО СЪТРУДНИЧЕСТНО
Related Posts

Leave a Comment: