ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ След огнения Ад в край село Антон

  • 0
  • 92 преглеждания

На 1 февруари се навършиха 20 години от пожара, обхванал сгради и съоръжения на Петролната база край с. Антон, където в огромни цистерни се съхранява държавният резерв за горива. А жителите на селото бяха застрашени от непоправимите щети при евентуален  взрив на намиращите се в близост цистерни, съдържащи хиляди тонове бензин, керосин и мазут. Благодарение на самоотверженото мъжество и професионализъм на десетки огнеборци, до такъв апокалипсис тогава не се стигна.

По този повод в едно от заведенията в гр. Пирдоп, колективът на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ с началник главен инспектор инж. Ненко Миков, даде курбан за здраве на своите колеги от Софийска област и страната. За да не се повтарят такива екстрени ситуации никога повече.

В тази своеобразна среща на уважение и поклон пред героизма на хората, чиято най-важна мисия в техните делници, е борбата с пламъците, присъстваха директорът на Регионалната дирекция ПБЗН – Софийска област комисар Георги Иванов, кметовете на общините Пирдоп – Ангел Геров, на Антон – Андрей Симов, на Златица – инж. Стоян Генов и Чавдар – Григор Даулов, бивши ръководители на областната противопожарна охрана преди години, началници и колеги от 14-те служби районни служби ПБЗН в Софийска област, представители на екипите, които преди 20 години са участвали в потушаването на огъня, служители на РПУ – Пирдоп, извършили охранителната дейност по време на инцидента. Голяма част от присъстващите на събитието, преди две десетилетия са били непосредствени свидетели и главните участващи в борбата с пламъците и високата температура.

С мултимедийна презентация „20 години от огнения Ад в Антон“ и архивни снимки главен инспектор инж. Ненко Миков припомни за случилото се през 2000 г. Той подчерта, че огнеборците са действали в сложната и непредвидима обстановка изключително точно, правилно и професионално. И в продължение на повече от 12 часа героичен труд, предотвратяват разрастването на пожара и недопускат да има пострадали.

Главен инспектор инж. Ненко Миков изрази гордостта си, че се отдал на трудната професия на огнебореца. Той изрази благодарност, че има такива смели мъже за свои колеги от пирдопската и съседните й служби, с висока подготовка, тренираност, знания и опит, готови във всеки един момент в денонощието, да се отзоват на помощ при каквито и да са обстоятелства. Той увери кметовете на общините, че за живота на гражданите, бдят професионалисти, които със себеотдаване се грижат за тях и ги предпазват от инциденти и при пожари. На пожарникарите ветерани инж. Ненко Миков пожела здраве, и гарантира, че дори и в заслужен отдих сега, те не са забравени и винаги могат да посетят своите наследници в противопожарните служби, верни на своя девиз – „Един за всички – всички за един, по-силни от огъня!“. Началникът на РСПБЗН – Пирдоп – главен инспектор инж. Миков, благодари и на партньорите на службата, които помогнали да се случи това събитие.

Поздравления към огнеборците отправиха комисар Георги Иванов и кметовете Андрей Симов и Ангел Геров. Комисар Иванов сподели, че по време на инцидента е бил курсант в Противопожарния факултет на Академията на МВР. Той изрази благодарност към колектива на РСПБЗН – Пирдоп, отдават всяка година своето уважение към хората, помогнали преди 20 години за справянето с този инцидент. Г-н Симов и г-н Геров изразиха признателност към високата отговорност и себеотрицание, които носят върху плещите си пожарникарите. И благодариха за тяхната достойна и професионална борба с огъня и при други извънредни ситуации и събития.

Предстоятелят на пирдопския храм отец хаджи Недко Бръмбаров отслужи водосвет и благослови жертвения курбан, като поръси за здраве със светената вода присъстващите. Срещата на огнеборците и техните приятели продължи с разказване на спомени от трудното ежедневие и за преодолените предизвикателства във времето на оперативни дежурства.

Дванадесет часа борба с пламъците

Пожарът в Петролната база избухва в 11:40 ч., след спукване на тръба, късо съединение и локален взрив в помпена станция за светли горива. В 11:51 ч. – само 11 минути по-късно, на мястото за потушаване на пламъците пристига първият противопожарен автомобил и екип на Районна служба „Пожарна и аварийна безопасност“ – Пирдоп, началник на която е инж. Неделчо Гугов, и започва гасенето. За кратко време на мястото се разполагат и останалите два противопожарни автомобила на службата. Пожарникарите са с кислородни бутилки, тъй като температурата е изключително висока, въздухът е нагорещен и не може да се диша без предпазни средства. Горят с буен пламък помпена станция за светли горива, помпена станция за пенообразувател, трафопост, водна помпена станция и противопожарни водоеми, с обща площ от 300 кв. м.

В минутите и часовете след това пристигат екипи огнеборци от градовете Елин Пелин, Копривщица, Сопот, София, Клисура, Карлово, Стрелча, Ихтиман, Пловдив, с общо 24 противопожарни автомобила. От всички предприятие в района изпращат в помощ водоноски. Към 22 часа от гара Пловдив пристига противопожарният влак, зареден с пяна и вода, но до намеса на обслужващия го екип в потушаването на пламъците не се стига. Заради опасност от евентуален взрив на някоя от съдържащите тонове горива цистерни, нагорещени от огъня, в Община Антон е създаден Кризисен щаб, начело с кмета тогава инж. Стоян Гарчев. Предприети са стъпки за евакуация на населението и част от жителите на селото са извозени в съседни общини. На подстъпите към обекта служители на МВР от Районното полицейско управление в гр. Пирдоп, организират Контролно-пропускателен пункт, допускай до обекта само специализираните екипи на противопожарните служби. Спряно е движението на всички влакове по Подбалканската линия. На мястото на събитието пристига и директорът на Националната служба “ПАБ“ – полк. Кирил Войнов, който се заема с оперативното ръководство на операцията по ликвидирането на пожара.

Първата пенна атака на горящите съоръжения е направена в 12:40 ч., а до пълното погасяване на пламъците, са извършени още 14 пенни атаки. Пожарът е напълно погасен към 24:00 часа, когато е даден отбой. През цялото това време със силни струи вода се обливат най-близките до пламъците цистерни, за да не се позволи тяхното запалване и изтичане на горивата, които биха превърнали територията на базата в истински Ад. В борбата с огнената стихия участват 136 пожарникари и 40 военнослужещи, като за ликвидирането на огъня са използвани 21 100 л. пенообразовател, 2000 куб. м. вода. Дежурството на пожарникарите край унищожените от огъня помещения и други обекти продължава денонощно до 4 февруари, когато се преценява, че пожарът окончателно е потушен.

Загубите от пожара се изчисляват на около 1 000 000 лв. Изгарят над 400 л. бензин, напълно са унищожени помпената станция и трафопостът, със сериозни поражения са водоемите и околната растителност.

В ОБЩИНА ЧАВДАР  Зарязаха лозите по стар народен обичай
Prev Post В ОБЩИНА ЧАВДАР Зарязаха лозите по стар народен обичай
НА ДЕПОТО ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ В ЗЛАТИЦА  Първа копка за изграждане на компостираща и сепарираща инсталации
Next Post НА ДЕПОТО ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ В ЗЛАТИЦА Първа копка за изграждане на компостираща и сепарираща инсталации
Related Posts

Leave a Comment: