НА ДЕПОТО ЗА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ В ЗЛАТИЦА Първа копка за изграждане на компостираща и сепарираща инсталации

  • 0
  • 85 преглеждания

На 30 януари в Община Златица се проведе начална пресконференция, а малко по-късно и церемонията по първа копка за начало на проект „Изграждане на компостираща инсталация и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци на територията на Община Златица, за общините Златица, Антон, Копривщица, Мирково, Пирдоп, Чавдар и Челопеч, финансиран от Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“. Автор на проекта е Радослав Младенов, а реализацията му е първа за Софийска област, заявиха от неговия екип, като посочиха, че такива се предвиждат и за общините Ботевград и Костинброд, но те не са още готови да започнат със строителните дейности.

В пресконференцията, а впоследствие и на церемонията в местността „Бакаджик“, край гр. Златица, участваха народният представител Лало Кирилов, кметовете на общините Антон – Андрей Симов, на Пирдоп – Ангел Геров, Мирково – Цветанка Йотина и Чавдар – Григор Даулов, неговият предшественик Пенчо Геров, бившият кмет на Община Златица инж. Магдалена Иванова, председателите на общинските съвети в Пирдоп – Васил Кафеджиев, в Челопеч – Димитър Въжаров и в Чавдар – Мария Томева, ръководители на компании от региона, повече от 100 представители на институции, проектанти, изпълнители, граждани.

Обстойно изложение по целите и задачите на проекта направи домакинът на събитието – кметът на Община Златица инж. Стоян Генов. Той посочи, че разработването му и започващото изграждане на съоръженията е насочено към намаляване количеството на депонираните битови отпадъци, чрез оползотворяването им като суровина и осигуряване на по-дълъг период за експлоатация на депото за тяхното съхранение. Смесено събраните битови отпадъци с рециклиране чрез компостиране на зелените и биоразградимите им състави, както и чрез сепариране на пластмаси, метали и други суровини, подходящи за вторична преработка, ще гарантира изпълнението на поставените цели на проектното задание.

Инж. Стоян Генов подчерта, че в основата всичко това е създаването на Сдружение „Средногорие Еко“ между седемте общини от региона за съвместно участие при управлението на регионалното депо за отпадъци. А естествени негови партньори в тази важна за населението насока, са държавата и Европейския съюз. „С неговото създаване доказахме, че заедно можем да изпълним целите по изграждането на устойчива система за управление на отпадъците“, каза той и подчерта, че всички процедури по проекта, които започнаха по времето на предишния кмет на Община Златица инж. Магдалена Иванова, са изпълнени. Предстои доставката и монтажа на оборудването. Инж. Стоян Генов пожела на изпълнителите успешна работа и благополучен финал на проекта. А на себе си и своите колеги от Средногорието – още съвместни начинания по газифицирането на региона и рехабилитация на „В и К“ мрежите в населените места. Поздравление към всички по повод началото на проекта отправи и народният представител Лало Кирилов.

На въпроси от страна ни присъстващи на пресконференцията отговориха Евгения Андреевска и проектантът Радослав Младенов. С мултимедийна презентация бяха представени основните параметри на двете инсталации, които предстои да бъдат изградени на територията на регионалното депо.

Церемонията по първата копка се състоя на терена на депото, като в нея се включиха зам.-областният управител Николай Борисов, ръководителят на Регионалната инспекция по околна среда на Софийска област Ирена Петкова, изпълнителният директор на „Аурубис България“ Тим Курт, както и част от участващите в началната пресконференция и граждани. Девойки с национални носии почерпиха всички с питка и чубрица.

Приветствия към присъстващите отправиха Николай Борисов и Ирена Петкова. Изразени бяха пожелания за успешно завършване на обекта и въвеждането на двете инсталации в експлоатация. Г-жа Петкова подчерта, че стъпката, която се прави в момента, е насочена към бъдещето и е важна най-вече за следващите поколения. Защото ще доведе до по-правилно, европейско и екологосъобразно управление на отпадъците в региона. И ще помогне за по-малкото попадане сред природата на неразградими боклуци. Отпадъците са ресурс, който можем да използваме, каза тя и чрез вторичното им преработване, ще помогнем за възстановяването и опазването на прилежащата ни среда. Затова е важно не само двете инсталации да бъдат изградени, а и правилно да се събират отпадъците, което е едно от големите предизвикателства на нашето съвремие.

Първата копка за началото на строителството направиха депутатът Лало Кирилов,  инж. Стоян Генов, Николай Борисов, Ирена Петкова, Тим Курт, Григор Даулов, Цветанка Йотина, Ангел Геров,Андрей Симов. Кметът на Община Златица инж. Генов разби бутилка шампанско в кофата на багера, който бе наблизо, готов да започне веднага работа. А заедно с Ирена Петков плисна и менче с вода за успеха на проекта.

По-късно домакините от общинската администрация – Златица и ръководителите на проекта дадоха за всички участващи в церемонията коктейл.

Инсталацията за компостиране е с капацитет от 2932 до 3000 т. на година или на ден ще може да обработва до 11.9 т. зелени и биораградими отпадъци. Инсталацията за предварително третиране на депонираните обеми боклук е с възможности за обработка от 5683 до 6000 т. на година или на ден от 23.8 тона боклук, събран от територията  на седемте общини. Стойността на проекта е 8 879 238.54 лв., като от тях 6 616 178.41 лв. се осигуряват от Европейския съюз и държавния бюджет на Република България. Собственият принос на общините от Средногорието е 803 557.39 лв. Срокът за изпълнение на обекта е 35 месеца, а само за физическото му изпълнение – 30 месеца. Ще бъдат изградени два приемни бункера за съхранение на отпадъците до 48 часа, няколко верижнолентови транспортьора, сепариращ лентов транспортьор, магнитен сепаратор за метални отпадъци, машина за балиране, три складови клетки за биостабилизираната продукция и др. Ще бъде доставена и необходимата мобилна техника за експлоатация на съоръженията, както и автомобили за извозване на разделно събраните зелени и биоразградими отпадъци. Осигуряват се и няколко нови работни места.

ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ   След огнения Ад в край село Антон
Prev Post ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ След огнения Ад в край село Антон
ЛЕКОАТЛЕТКАТА НА ПИРДОП ЕЛИЦА ТОДОРОВА  С две титли при девойките и сребърен медал при жените
Next Post ЛЕКОАТЛЕТКАТА НА ПИРДОП ЕЛИЦА ТОДОРОВА С две титли при девойките и сребърен медал при жените
Related Posts

Leave a Comment: