КЪСЧЕТА РОДНА ИСТОРИЯ Оживяха в Пирдоп в навечерието на Трети март

  • 0
  • 110 преглеждания

На 28 февруари – в навечерието на националния празник Трети март, по инициатива на общинските организации на БСП и БАС в гр. Пирдоп се състоя вълнуващо тържество, посветено славните късчета родната история.

За отзовалите се на поканата за честването водещата Нона Маринова очерта най-ярките събития от българската история, които ни изпълват с гордост и почит към предците ни. Недка Дянкова прочете стихотворение за робската участ на дедите ни, а маестро Марияна Върбанова изпълни песента „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“. За подобни събития от региона, за които се разказва в песента, говори учителката по история Анета Венкова. Тя припомни случки от 1780 г. в с. Душанци и от 1850 г. в Пирдоп, при които девойки от двете селища стават жертва на поробителите.

Припомнено бе за създадената по идея на патриарха на българската национална революция Георги Раковски в периода 1858 – 1862 г. комитетска мрежа на Дружина на верните приятели и участниците в нея от Пирдоп – хаджи Иван Хаджидимитров и брат му хаджи Богдан Хаджидимитров. Двамата през 1867 г., по фалшиво обвинение са хвърлени във Видинската тъмница. Споделено бе, че на 19 февруари се навършиха 150 години от смъртта на хаджи Богдан. Ева Ганчева от втори клас на НУ „Тодор Влайков“ изпълни песен за Апостола Васил Левски.

Специално внимание бе отделено на Априлската епопея от 1876 г. и Михаил Михов от пети клас на СУ „Саво Савов“ прочете стихотворението на Иван Вазов „От Батак съм чичо“. Подчертано бе, че зверствата за потушаването на въстанието имат широк международен отзвук и стават предпоставка за обявяването на Руско-Турската освободителна война. Историкът Анета Венкова направи достояние на присъстващите текстове от журналиста Януариус Макгахан, в които той описва наблюденията си като член на международна комисия в погиналите в пламъците на разгрома български селища. Г-жа Венкова говори и за дипломатическата подготовка на войната, дали възможност на император Александър Втори да обяви война на Турция на 12 април 1877 г. Татяна Крънева представи кратка информация за един непознат на пирдопчани опълченец от града – Иван Николов, удостоен с два знака за храброст към руския военен орден „Св. Георги“.

Разказано бе за първото зимно преминаване на Балкана от руските войски, станало в нашия регион и послужило като основание за продължаване на бойните действия до постигане на пълна победа над Османската империя. Очертана бе заслугата на народа ни за освобождението и при възраждането на българската държавност. На финала на паметната вечер Росица Панова от четвърти клас изпълни песен за България.

Зам.-кметът инж. Иван Щаплев получи дарението на 26 оригинални пощенски картички на войника Богдан Събев, които той е изпращал до близките си в Пирдоп по време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Те са открити в стара къща в Пирдоп от семейството на учителката в ПГТХТ Иванка Колева, която поради професионални ангажименти извън региона не успя лично да изпълни своя благороден жест. Реликвите тя предоставя на Община Пирдоп, за да се съхранят за поколенията. От инициаторите за вечерта участниците в честването получиха цветя.

В ОБЩИНА АНТОН  Първи отбелязаха народния обичай „Сирни Заговезни“
Prev Post В ОБЩИНА АНТОН Първи отбелязаха народния обичай „Сирни Заговезни“
ДЕЦАТА НА КОПРИВЩИЦА  Научиха легендата за хан Аспарух и мартеницата
Next Post ДЕЦАТА НА КОПРИВЩИЦА Научиха легендата за хан Аспарух и мартеницата
Related Posts

Leave a Comment: