На 10 март бе отбелязан християнският празник Сирни Заговезни в Копривщица, известен още и като Ден на прошката. Народно читалище „Хаджи Ненчо Д. Палавеев“ организира със съдействието на общината Парад на маската на историческия площад „20 Април“, където бе запалена и традиционната за този ден урбалка.
Председателят на читалищното настоятелство Пенка Кунчева припомни, че на този празник кукерите със своите страшни маски и магически танци се стремят да бъдат прогонени злите духове и орисници, така че да има богата реколта през годината. Кукерите обхождат всички домове с пожелание за здраве, плодородие и благополучие. Накрая те се събират на селския мегдан, играят буйни танци и раздрънкват силно окачените по тях звънци. В техните маски преобладава червения цвят, символ на плодовитостта на обновяващата се природа, на слънцето и огъня. Черният е олицетворение на земята и Богинята-майка, а белият е символ на водата и светлината.
Празникът беше открит с изпълненията на певческа група „Копришки бисери“ към местното читалище, с ръководител Иванка Личева. Пресъздаден бе древният обичай „Ламкане“. На червен конец се връзва халва или варено яйце и всеки член на семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста, без да си помага с ръце. Който успее, ще бъде здрав през цялата година.
Последва дефилиране на участниците в Парада на маската. Жури в състав Гергана Иванова, Светла Петрова и Генка Каменарова оценяваше карнавалните костюми. Четиригодишната Десислава Йончева (Пипи Дългото чорапче) и 3-годишната Марая Павлова (Булка) дадоха старт на фестивала. Пред многобройната публика кукерите – Нешо Йовков, дъщеря му Николета и Михаил Петков, раздрънкаха своите звънци. Нелина Кацарова – на 5 години, се представи като Лазарка, Ванеса Стоева - като Тигърче. Децата от 3 група, подготвени от педагога Елена Чумпова, се изявиха като приказни герои, излезли от шарената книжка. Памела Делчева, Ивона Ценова, Ивайло Радомиров влязоха в ролите на Балерина, Баба Яга и Хитър Петър. Детският танцово-театрален състав „Копривщенски богородички“ и Танцов клуб „Усмивки“ показаха спектакъла си „Сватба“, в който бяха включени стари обичаи като прощаване на булката със своите родители, даряване на сватбарите и характерното в някои райони на страната „бръснене на младоженеца“. Празникът завърши с народно веселие и български хора.