Тържествата, посветени на 142 години от избухването на Априлското въстание в Копривщица, се проведоха на 30 април и 1 май. Възпоменателната проверка – заря на 30 април започна със стихове за героичния бунтовене месец, в изпълнение на Георги Доросиев. Духовият оркестър на СУ „Любен Каравелов“, с ръководител Добрин Иванов, с възрожденски маршове пристигна на историческия площад, под диригентството на Нено Павлов. Младите музиканти от състава изпълниха възрожденски песни и маршове. Възпитаниците на Детска градина „Евлампия Векилова“ се представиха с рецитал, посветен на Копривщица и героичните й синове и дъщери, дали живота си в Априлското въстание.
Ученичките Христина Петкова и Станислава Джурова рецитираха стихове на Иван Вазов. Певческата група „Копришки бисери“ към народно читалище „Хаджи Ненчо Д. Палавеев“, с ръководител Иванка Личева, изпълниха песни за възрожденския град. А седемгодишната Кристалина Топалова от с. Горна Малина, потомка на стар копривщенски род, изпълни песента „Роден край, бащин край“.
По-късно на площад „20 Април“, предвождани от военен духов оркестър пристигнаха представителните роти от Пловдивската парашутна бригада, ученици от СУ “Любен Каравелов“ и регионални клубове от Копривщица и страна към Национално дружество „Традиция“, командвани от бригаден генерал Явор Матеев. Специално за тържествата в гр. Копривщица председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева, която в следобедните часове бе гр. Клисура. Г-жа Караянчева направи преглед на строените роти и ги поздрави. На трибуната застанаха уважилите тържеството гости на Копривщица – г-жа Караянчева, Пловдивският митрополит Николай, областните управители на Софийска и Пловдивска област Илиян Тодоров и Здравка Димитров, депутати от Софийска област, кметът на гр. Стрелча Стойно Чачов, наследници на героите от Април 1876.
Кметът на Община Копривщица Генчо Герданов подчерта, че с тържествата ще отдадем почит на загиналите, за да живеем в свободна и независима България. Управителят на Софийска област Илиан Тодоров отбеляза, че преди 142 години от Копривщица българите тръгнаха по пътя към свободата и затова помним че тук гръмнала Първата пушка, сложила началото на Априлската епопея.
Тържествената проверка-заря започна с фанфари. Изпълнен бе Химнът на Република България. Под звуците на тържествен марш, в изпълнение на военния духов оркестър, небето над възрожденския град бе озарено от илюминации.