НА ТУРНИРА „ГЕОРГИ РАЙКОВ“ – КОПРИВЩИЦА Оспорвани схватки в класическата борба

• 0
  • 92 преглеждания

И тази година в календара на Българската федерацията по борба бе залегнал станалият традиционен турнир за кадети в класически стил на името на олимпийския шампион Георги Райков. Турнирът се проведе на 5 септември в гр. Копривщица. Общината и Стойчо Панчев бяха организаторите на спортното събитие. В състезанието участваха около 100 състезатели и треньори от клубове от цялата страна. Главен съдия на надпреварата бе Иван Ставрев, с рефери на тепиха Стоян Лазаров, Георги Петков и др. В преборванията в отделните категории за призовите места спориха борци от тимовете на „Левски“, ЦСКА, „Славия“, Етрополе, Челопеч, „Локомотив“ – Пловдив, Златица, Монтана, Стара Загора, Бургас и Кюстендил. Съпругата и двете момичета на олимпийския шампион – Красимира, Петя и Ива и тази година осигуриха за състезателите бели фланелки с образа на Георги Райков.

В най-леката категория – 42 кг. най-добри бяха Филипо Георгиев – ЦСКА и Кристиян Петков от Спортен клуб „Стоян Николов“ – Златица. Паоло Милков – ЦСКА и Евгени Георгиев от Златица заеха първите две места в кат. 45 кг. В категория до 48 кг. първото място завоюва Наско Лудов от Копривщица, който се състезава в тима на „Левски“. Втори е Йордан Манев от Челопеч, а на трето – Георги Петров от Златица. Тайфун Тодоров от „Локомотив“ Пловдив, Велизар Йотов – Монтана и Максилен Радев – Челопеч заеха първите три места при категория 51 кг.

Седем бяха състезателите в категория до 55 кг., но призовите 3 места  заеха Адриан Романов – ЦСКА, Паруш Иванов – „Локомотив“ Пловдив и Даниел Георгиев и Юлиян Делихаджиев, и двамата от Етрополе. В категория до 60 кг. победител е Рафет Рашид – „Локомотив“ Пловдив, следван от Илия Чанев от Бургас и Димитър Семизов – Стара Загора. Виктор Христов – „Левски“, Атанас Асенов – ЦСКА, Александър Стефанов – „Славия“ и Димитър Семизов от Стара Загора спечелиха медалите при 65-килограмовите. Оспорвана бе борбата в категориите до 71 кг., 80 кг и 92 кг. В първата състезателите бяха 9, като златото спечели  Иво Стоянов от „Славия“. В следващата категория най-добър бе Мартин Димитров  от Бургас. А в най-тежката категория златното отличие завоюва Цвятко Пашкулев – „Левски“. За най-техничен състезател бе обявен Рафет Рашид.

Ще припомня, че патронът на турнира умира внезапно от инфаркт по време на тържествата в Копривщица по случай 35-годишнина от спечелената първа световна отборна титла по класическа борба в София – 1971 година. От следващата година във възрожденския град се организира Турнир по класическа борба за кадети „Георги Райков“.

ШАМПИОНЪТ ПО МАТЕМАТИКА ЙОРДАН СТОЯНОВ  Благодари на подкрепилите го за участие в олимпиадата в Хонг Конг
Prev Post ШАМПИОНЪТ ПО МАТЕМАТИКА ЙОРДАН СТОЯНОВ Благодари на подкрепилите го за участие в олимпиадата в Хонг Конг