ТРИ ДАМИ ОТ ЗЛАТИЦА Участваха в софийския маратон

• 0
  • 112 преглеждания

На 10 октомври в столицата на Република България, се проведе 38-то издание на един от най-популярните маратони в Европа – Софийският. За 2021 г. той е сред малкото в света, които са били проведени, предвид ситуацията с разпространението на коронавируса.

В трите дистанции – класическата – 42.195 км., полумаратона – 21 км. и на 10 км. участваха над 2600 професионални атлети и любители на дългите бягания. В кратката дистанция – 10 500 м., силите си в надпреварата при дамите мериха и три представителки на гр. Златица – Радостина Балова, Елена Ранчева и Стоянка Балова.

При 582 стартирали лекоатлетки Радостина е шеста с време 43:32 мин., а Елена – двадесет и втора, с време от 51:21 мин. Стоянка Балова е сред първите сто на дистанцията, класирайки се на 99-то място с време 1:00.06 ч. Резултатите на трите наши представителки са много добро постижение, като се има предвид, че само от българките, 107 жени не са успели да пристигнат до финала на тази дистанция. Първа при дамите е Лиляна Георгиева, спряла хронометрите на 40:44 мин. При мъжете победител е Сава Тодоров с време 34:54 мин.

На полумаратона най-добра при жените е била украинката Наталия Симеонович (1:17.47 ч.) от 223 завършили състезателки. Тридесет дами от записалите се за полумаратона не са приключили бягането си успешно. При мъжете победител е сънародникът ѝ Богдан Семьонович (1:04.23 ч.).

На класическата дистанция от 42 км. 195 м. в класирането на българите, при жените първа е Милица Мирчева с време 2:35.03 ч., следвана от Маринела Нинева – 2:44.43 ч. и Таня Димитрова – 2:58.39, от участващи 26 лекоатлетки, от които само 13 са завършили бягането. От мъжете най-бърз на маратона е бил Мирослав Спасов, преодолял разстоянието за 2:27.17 ч. При силния пол са участвали 65 българи, от които 20 не са успели да завършат състезанието.